Julehilsen fra VAT Copenhagen

 

Josefine svømmede den første EM medalje hjem til VAT Copenhagen i klubbens historie!

Et kæmpe stort tillykke til Josefine B. Pedersen! Med hendes indsats kom Danmark frem til finalen i holdkap medley, som endte med en sølvmedalje til hende og de andre, som udførte en kæmpe præstation! Det er den første EM medlaje til VAT Copenhagen af en kvindelig svømmer i klubbens historie! Udover den flotte medalje fik Josefine svømmet sig til hele 2 semifinaler i hhv. 50m og 100m brystsvømning.

Daniel Skaaning skal hyldes for sin præstationer ved både DM og EM, han har over flere omgange rykket pinden for hvor Danmarksrekorden skal stå i flere discipliner. Udover Daniels flotte præstationer fik han svømmet sig til en imponerende semifinale i 100m Individuel Medley.

Simon Sjödin skal også have en hyldest med på vejen for sin deltagelse ved EM og for kvalifikationen til finalen i 200m Individuel Medley. Vi fra klubben er alle meget stolte over det I opnår.

 

VAT-Copenhagen OPEN den 12. og 13. maj er udsolgt for alle starter. Det betyder at vi får en fyldt svømmehal og vi glæder os til at holde en svømmefest sammen med klubberne Nyborg, Holbæk, KVIK, Rønne, Solrød, Køge, GTI, Triton og Sigma samt selvfølgelig vores moderklubber MK31, STT og VI39. Det er flot at så mange klubber ønsker at besøge os og ikke mindst er det rigtigt flot at alle starterne blev solgt på under en måned!

 

Vi fra klubben ønsker alle en god jul og godt nytår!

 

Fotos: Jesper Nielsen - STT Foto

Log In or Sign Up